انواع دوپینگ

نوشته شده توسط در فروردین ۱۰, ۱۳۹۱ با موضوع استروئيدها و داروهاي نيروزا - دیدگاه‌ها خاموش

‏دوپینگها به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

۱- دوپنگ داروئی یا Stimulant drugs

2 – دورپینگ خونی یا Blood induced doping ‏.

دوپینگ با ‏دارو های محرک شایعترین و پر مصرف ترین روش است.

‏این روش برای اولین بار در المپیک مونترال ۱۹۷۶‏, توسط لاسه ویرن دونده فلاندی به کار گرفته شد . روش دوپینگ خونی بدین ترتیب است که چند روز قبل از مسابقه، ورزشکار به ارتفاع بلندتری برده می شود و به علت بلندی و ‏کاهش فشار اکسیژن خون شریانی، ماده ای به نام اریتروپویتین آزاد می شود ( این ماده در کبد ساخته شده و در کلیه فعال ‏می شود ) و در نتیجه تآثیر این ماده روی مغز استخوان تولید گلبولهای قرمز که عمل انتقال اکسیژن را به عهده دارند زیاد می شود تا عمل اکسیژن رسانی به بافتهای بدن مختل نگردد در ا ین حأل که تعداد گل?ولها زیاد شده از ورزشکار خود می گیرند وآن را غلیظ و‏ منجمد می کنند.

مقالات ارائه شده در بخش استروئیدها و داروهای نیروزا،صرفا جهت افزایش اطلاعات شما در زمینه این داروها می باشد.ضمنا مقادیر گفته شده در این مقالات جنبه تئوری دارند و استفاده از این دارو ها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

‏برای روز مبادا نگه می دارند و درست پبش از مسابقه دوباره همین خون به بدن ‏ورزشکار تزریق می شود در نتیجه از عمل , ظرفیت اکسیژن گیری خون تا ۲۰ درصد افزایش می یابد و در نتیجه افزایش اکسیژن رسانی شخص دیرتر خسته می شود . بنابراین ، دوپینگ خونی ذخیره اکسیژن بدن را زیاد می کند .و ‏در تیجه کار دوندگان مسافتهای طولنای و دوچرخه سواران را آسان می کند . این روش در آن موقع ورزشکاران زیادی را دستخوش وسومه کرد ولی امکان استفاده برای همه وجود ندارد زیرا احتیاج به تجهیزات پزشکی و پزشک متخصص  به ا ینکار دارد که برای همگان م?سر نیست .

‏این نوع دوپینگ که امرزه خیلی کم ‏یا اصلأ د یده نمی شود بیشتر در رشته های ورزشی دو میدانی بخصوص  دوهای استقامت و‏ دوچرخه سواری مورد استفاده قرار می گیرد و با هیچ آزمایشی نیز نمی توان آن را اثبات نمود زیرا هیچ ماده خارجی یا متابولیتی در نمونه ها یافت نمی شود .

‏خطرات وعوارض دوپینگ خونی

‏به دلیل خونگیری و ‏انبارآن ‏تزریق مجدد آن به فرد درخطر عمده ای که ‏جان ورزشکاران را تهدید می کند عبارتنا از :

 ۱ – ورود ویروس هپأتیت و ‏ویروس آنفلوانزا به بدن همراه با تزریق خون

۲ – احتمال ابتلاء به بیماری ایدز AIDS)‏)در این افراد افزایش می یابد زیرا یکی از راههای انتقال بیماری ایدز از ‏طریق ترانسفوزیون یا انتقال خون می باشد و ‏این امر در مورد خونهای کهنه تر که

‏برای مدت زمان درازتری انبار شده اند به مراتب بشتر صدق می کند .

از ‏طرف دیگر , از آنجائی که نیمه عمر بعضی از فاکتورهای انعقادی پائین است مخصوصأ فأکتور انعقادی ۵ و۸  لذا در کسانی که خون انبار شده دریافت می دارند حتی اگر خون خودشان باشد به دلیل کاهش فاکتورهای فوق، در این ‏افراد خطر خونریزی وجود دارد .

دوپینگ دارویی

‏تاریخچه مصرف داروهای محرک در المپیک تقریبا به همان قدمت المپیکهای جدید است.در سال ۱۹۰۴ توماس هیکس آمریکایی ،برنده دو ماراتن،در سنت لوئیز از معجون محرک ونئشه آور استریکنین و کنیاک کمک گرفت تا به امروز که شیوع وسیعی در بین ورزشکاران و حتی

افراد عادی دارد . در گزارش که ۲ سال پیش انتشار یافت آمده بود که از هر ۱۵ داش آموز امریکائی یک نفرشان با استفاده از داروی به نام Gevral protein ‏که در بازار آمریکا زیاد هست دوپینگ می کند . بعدأ در مورد این دارو صحبت خواهد شد .

‏دارو های محرک که به عوان دوپینگ مورد استفاده قرار می گیرند به ۵ ‏گروه تقسیم می شوند :

‏۱- استرویدهای آنا بولیک ( Anabolic Stroids ‏)

۲_ داروی محرک سیستم اعصاب مرکزی ( CN.S Stimulants ‏)ا

۳ _ دارو های قلبی عروقی (Cardiovascular Agent ‏)

‏۴ _ دارو های ویتامین دار و پروتئین ساز ( Vitamins ‏)

‏۵- داروهای متفرقه ( Miscellaneous ‏)

باعلم،عضله بسازیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت علم و عضله محفوظ میباشد.استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاه ها بسته شده است.